0

برج نوری چیست؟

برج نوری چیست؟

برج نوری چیست؟ مزایای استفاده از برج نوری چیست؟

دکل‌های روشنایی (برج نوری) کاربردهای فراوانی از جمله نورپردازی در مکان‌های دور و ناهموار، تحت شرایط جوی نامساعد و آب و هوایی سخت دارند، که همین نکته باعث افزایش اهمیت برج‌های نوری می‌شود.

برج های نوری (High Mast Lighting Poles)

برج‌های نوری در مکان‌های زیادی استفاده می‌شوند اعم از: سایت‌های کارگاهی و ساختمانی، سایت‌های تعمیر راه آهن و جاده ها، فرودگاه‌ها، استادیوم ها (برج نور استادیومی)، هتل‌ها، استراحت‌گاه‌ها، نمایشگاه‌ها، پالایشگاه‌های حفاری نفت، بزرگراه‌ها و پل‌ها، پارک‌ها و پارک‌های جنگلی و توربین‌های بادی.

بسیاری از پروژه های ساختمانی که باید در زمان مقرر به بهره برداری برسند، با چالش عملیات‌های شبانه مواجه‌اند. اغلب اوقات کارگران مجبورند در محیط های کم نور و فضای باز کار کنند. این امر سبب می‌شود کار برای آن‌ها خسته کننده‌تر، پیچیده‌تر و مشکل‌تر شود. با این حال معرفی برج های نوری باعث شده است کارکنان وظایف خود را در شب و در شرایطی که نور طبیعی کمتر است انجام دهند.

ارزش استفاده از برج های نوری در ماه هایی از سال که طول روز کم تر است، چند برابر می‌شود. زیرا کارگران را قادر می‌سازد، تا حتی بعد از غروب خورشید، زمانی که نور طبیعی خورشید کاهش می‌یابد، کار خود را انجام دهند. روشنایی مناسب از ارکان اصلی ایمنی کار محسوب می‌شود. هنگامی که نور کافی در محل انجام چنین پروژه‌هایی وجود ندارد، احتمال رخ دادن حادثه به شدت افزایش می‌یابد. از دیگر مزایای برج‌های نوری افزایش نظارت است که باعث می‌شود فعالیت های جنایی و غیرقانونی نظیر سرقت کاهش یابد. هزینه‌هایی ناشی از چنین حوادثی برای مالک کسب‌وکار بسیار زیاد است. تهیه یک برج نور مناسب که توانایی روشنایی مطلوب محیط کارگاهی را داشته باشد، راه حل مناسبی برای حل این قبیل مشکلات است.

کارایی برج‌های نور با ویژگی‌های خاصی تعیین می‌شود که مشتریان باید قبل از خرید برج نوری از آن‌ها آگاه باشند.

مهم ترین رکن برج نوری داشتن پروژکتورهایی با توان نوری بالا است که بدون ایجاد سایه قادر به روشن کردن یک منطقه وسیع باشد. برج‌های نوری می توانند حداکثر ۳۶ پروژکتور داشته باشند که باعث می‎شود مقدار بسیار بالایی نور تولید کنند. طراحی انواع دکل روشنایی (شامل دکل روشنایی تلسکوپی و برج نور استادیومی)، تعیین ارتفاع و تعداد پروژکتور نصب شده آن‌ها، بستگی به موارد زیر دارد:

– میزان روشنایی مورد نیاز در پروژه

– رعایت استاندارد های روشنایی بین المللی

– حداکثر ارتفاع مجاز برج نوری

– سرعت باد و نیروهای فشار باد در منطقه

– ساختار زمین و جنس خاک

– وزن برج برای محاسبه فوندانسیون پایه روشنایی

– مقاومت در برابر زلزله و دیگر بلایای طبیعی

 

برج نوری

 

در ادامه به بیان مزایای استفاده از برج‌های نوری LED می‌پردازیم:

– با توجه به بهره نوری بالای این پروژکتورها مصرف برق تا ۸۰ درصد کاهش می‌یابد.

– جریان مصرفی پایین که در بسیاری از پروژه‌ها با توجه به محدودیت جریان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

– انواع پروژکتورهای COB ، پروژکتورهای SMD و پروژکتورهای High Power LED به محض اتصال به جریان برق به حداکثر روشنایی خود می‌رسند. این در حالی است که در پروژکتورهای متال هالید و بخار سدیم این زمان به ۵ الی ۱۰ دقیقه می‌رسد.

– عمر طولانی محصولات ال ای دی (تا ۵۰۰۰۰ ساعت) باعث می‌شود هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری به شدت کاهش یابد. در نظر گرفتن اینکه دسترسی به پروژکتورهای بعضی برج‌های نوری بسیار زمانبر و هزینه‌بر است، اهمیت این موضوع را دو چندان می‌کند.

– نور نزدیک‌تر به طیف نور خورشید با شاخص نمود رنگ (CRI) بالا که باعث زیبایی جلوه بصری پروژه می‌شود. (عدم تولید نور زرد رنگ)

– خیرگی نور پایین‌تر نسبت به دیگر محصولات (Low Glare Factor)

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *