0

عددهای IP به چه معنایی هستند؟

عددهای IP به چه معنایی هستند؟

 عددهای IP به چه معنایی هستند؟

حتما تا به حال هنگام خرید وسایل الکترونیکی با عبارت‎‌هایی همچون IP68 ، IP65 مواجه شده اید. شاید این سوال برایتان پیش آمده که IP چیست و این کدگذاری نشان دهنده چه ویژگی خاصی از کالاست یا علت این نام‌‌گذاری چیست.

در این مقاله علت این نام‌گذاری را می‌خوانیم؛ همچنین به اهمیت ویژهی توجه به درجه حفاظت محیطی در صنعت روشنایی و نورپردازی پی می‎‌بریم.

بعد از تولید تجهیزات مختلف یکی از مهم‌ترین خصوصیات آن مقاومت دستگاه در شرایط محیط است.

مسلما دستگاهی که مقاومت کمی دارد. در هرشرایطی قابل استفاده نیست و این موضوع باید حتما بررسی شود که اصولا گجتی که قصد خرید آن را دارید توان کار در محیط کاری شما را دارد یا نه، به همین دلیل یک استاندارد عمومی برای این موضوع تعیین شده است که به آن کد IP می‌گویند.

حفاظت در مقابل تماس و نفوذ گرد و خاک و آب

در بسیاری از محیط ها وسایل الکترونیک باید در شرایط سخت و غیر قابل پیش بینی کار کنند و در طول مدت استفاده در مواجه شدن با آلاینده‌ها، رطوبت و ضربه از خود مقاومت نشان دهند. درجه حفاظتی IP نشان می‌دهد که چطور و در چه مکانی این وسایل قابل استفاده هستند و خطر کم‌تری آن‌ها را تهدید می‌کند.

آی پی (Ingress Protection) درجه حفاظت تجهیزات در مقابل ورود گرد‌ و‌ خاک و آب و رطوبت بیان می‌کند که مطابق جدول زیر عدد اول درجه حفاظت در مقابل ورود ذرات جامد و عدد دوم درجه حفاظت در مقابل نفوذ آب و رطوبت بیان می‌کند.

ip

پس به طور مثال IP65 یعنی: غیر قابل نفوذ در مقابل گرد‌و‌غبار و حفاظت در برابر پاشش آب تحت فشار

IP44 یعنی: حفاظت در برابر ابزار و سیم با قطر کم‌تر از ۵/۱ میلی‌متر و حفاظت در برابر پاشیدن آب بیشتر از باران.

اهمیت کلاس IP در صنعت روشنایی و نورپردازی

همان طور که می‌دانید یکی از دلایل محبوب بودن محصولات LED طولانی بودن عمر آن‌هاست؛ یکی از عواملی که در این امر بسیار موثر است شرایط نگه‌داری تجهیزات روشنایی است. از همین رو باید هنگام خرید وسایل روشنایی، توجه ویژه ای به کلاس IP کالای مورد نظر داشته باشیم و بدانیم کالاهای انتخابی ما توانایی ارائه بهترین عملکرد خود را در شرایط محیطی مورد نظر ما را دارند یا خیر. تجهیزاتی که برای نورپردازی نمای بیرونی ساختمان‌ها و یا پل‌ها به کار می‌روند، پروژکتورهایی که در سالن‌های تولید با رطوبت بالا به کار می‌روند؛ نمونه‌های آشکاری هستند که اهمیت انتخاب کالاهایی با IP  مناسب را در زمینه روشنایی و نورپردازی بیان می‌‌کنند.

عددهای IP به چه معنایی هستند؟

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *