0

نکاتی درمورد روشنایی سوله

نکاتی درمورد روشنایی سوله

نکاتی درمورد روشنایی سوله

روشنایی سوله‌های صنعتی و تولیدی بخش قابل تاملی از هزینه های جاری را تشکیل می‌دهد. هرچند ممکن است در نگاه اول، پنهان بماند. در این مقاله سعی شده است راه کارهایی را برای کاهش مصرف انرژی در بخش روشنایی سوله عرضه نماییم.

مصرف برق برای تامین روشنایی حدود ۱۵% از مصرف کل انرژی الکتریکی و در ساعات اوج مصرف ۲۵% آن را شامل می‌شود. پس واضح است که صرفه جویی در این زمینه کمک شایانی به کاهش هزینه ها خواهد داشت. در ادامه به چند مورد از راه های کاهش مصرف برق اشاره خواهیم کرد:

۱- استفاده از محصولات با حداکثر بهره نوری (lumen/watt – لومن بر وات)

همان گونه که در مقالات پیشین بیان شده است، در حال حاضر محصولات با تکنولوژی LED (دیود ‌های نورانی) بالاترین بهره نوری در حدود ۱۶۰ لومن بر وات را دارند و این در حالی است که نسل قبلی محصولات حداکثر روشنایی ۹۰ لومن بر وات را دارا بوده اند. این نکته باعث شده تا با توان کمتر به نور بیشتری رسیده و تعداد کل تجهیزات مورد استفاده کاهش یابد.

روشنایی سوله

2- ویژگی‌های محیطی (Enviornment Specifications)

الف) نوع پوششی دیواره ها و سقف: در هنگام ساخت سوله ها باید به این نکته توجه شود که در صورتی که از پوشش های سفید و براق استفاده شود در حدود ۸۰ % نور از سطح مورد نظر بازتاب شده اما اگر در همین مورد از پوششی تیره و کدر استفاده شود بازتاب نور حدود ۱۰% کاهش می‌یابد.

ب) ارتفاع پروژکتورهای روشنایی و چراغ‌های سوله ای:  به صورت کلی هر محصول یک بازه فاصله ای ایده آل برای نصب دارد، اگر این ارتفاع کمتر از حد ایده آل باشد تمرکز نور زیاد می‌شود، و در نتیجه محدوده پوششی کم شده و باز هم نیاز به تعداد بیشتری چراغ داریم و همینطور اگر ارتفاع بیش از حد زیاد باشد نور پروژکتور به شدت پخش میگردد و میزان کمتر از استاندارد به سطح نور میرسد.

ج) ایجاد محدوده روشنایی (Lighting Lone): از راه های بسیار کاربردی برای محل قرارگیری نورافکن‌ها کاربری آن نقطه می‌باشد. برای مثال بدیهی است که میزان نور مورد استفاده در سایت اصلی تولید با نور انبار تفاوت بسیاری دارد.

 

3- استفاده از نور خورشید

در صورتی که اقدامات لازم در زمان ساخت لحاظ شود می‌توان در طول روز از نور خورشید بهره زیادی جست و مصرف را کاهش داد.

 

4- نگهداری سیستم روشنایی

نگهداری تجهیزات روشنایی از اهمیت بسیاری برخوردار است. از مهم‌ترین اقدامات تمیز کردن پروژکتورهای روشنایی در بازه های زمانی مشخص می‌باشد.

روشنایی سوله

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *